HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ SeQuant™ ZIC™-HILIC (5μm, 200Å) Threaded Stainless Steel HPLC Column
Enables truly scalable transitions from analysis to production. MilliporeSigma SeQuant™ ZIC™-HILIC (5μm, 200Å) Threaded Stainless Steel HPLC Column is a semi-preparative column with a zwitterionic stationary phase for reproducible rete
| Pore Size | 200 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Zwitterionic |
| Temperature | 70°C |
| Phase | HILIC |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | HILIC |
| pH | 2 to 8 |
| Technique | HILIC |
| Surface Area | 130 m²/g |
| Column Format | Semi-Preparative Column |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CC3 HPLC Column, 5 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CC3 (amylose tris(5-chloro-2-methyl- phenylcarbamate) is a new product for high resolution chiral separations based on a new halogenated carbohy- drate based chiral stationary phase.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Amylose, carbamate |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Amylose, carbamate Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express C18 UHPLC Column, 2 μm Particle Size
Ascentis™ Express HPLC columns, through the use of Fused-Core™ particle technology, can provide you with both the high speed and high efficiencies of sub-2 μm particles while maintaining lower back pressures.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2 μm |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 9 |
| Technique | Fused-Core UHPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ HS C18 HPLC Column, 3 μm Particle Size
Discovery™ HS C18 HPLC column is generally found to be stable under acidic and basic conditions.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | C18 (Octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (Octadecyl) Phase/Silica Gel, High Purity, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Product Line | Discovery |
TSKgel™ G3000PW HPLC Column, 12 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ G3000PW SEC columns can be used for the analysis of water-soluble polymers of less than 50,000 Da molecular weight.
| Pore Size | 200 Å |
|---|---|
| Particle Size | 12 μm |
| Solvents | ≤20% organic solvent |
| Flow Rate | 1.2 mL/min. |
| Stationary Phase | Hydroxylated Methacrylate |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Matrix | Polymer Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 7.5 mm |
| pH | 2.0 - 12 |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L37, L38, L39 |
Thermo Scientific™ ProSwift™ SAX-1S HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For fast, high-resolution separation and purification of proteins by ion-exchange using the quaternary amine stationary phase, use Thermo Scientific™ ProSwift™ SAX-1S LC Columns.
| Pore Size | Monolith |
|---|---|
| Particle Size | Monolith |
| Type | Analytical Column |
| Stationary Phase | Quaternary Amine |
| Temperature | 70°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Length (Metric) | 50 mm |
| Packing Material | Monolith Polymer |
| Column Type | Ion Exchange |
| pH | 2 to 12 |
| Product Line | Monolith |
| Column Format | Analytical Column |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ HPLC Cartridge, 55-4
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ LiChroCART™ HPLC Cartridge, 55-4 comes with customized packing (please specify packing material) and is 55mmL x 4mmI.D.
TSKgel™ Octyl-80Ts HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel Octyl-80Ts has a lower carbon load and hydrophobicity than the corresponding ODS-80Ts products.
| Shipping Condition | Shipped in 70% Methanol, 30% Water |
|---|---|
| Pore Size | 80 Å |
| Solvents | 0-100% Organic Solvent |
| Stationary Phase | C8 (octyl) |
| Temperature | 10°C to 50°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| Surface Area | 425 m2/g |
| Particle Size | 5 μm |
| Flow Rate | 1.2 mL/min |
| Carbon Load | 11% |
| Matrix | C8 (octyl) Phase/Silica Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2 to 7.5 |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L1, L7 |
TSKgel™ VMpak-25 HPLC Column, 7 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ VMpak-25 Columns are specialty columns for the analysis of basic drugs that are often difficult to retain with good peak shape on alkyl-bonded reversed phase columns.
| Particle Size | 7 μm |
|---|---|
| Solvents | 0-100% Organic Solvent |
| Flow Rate | 0.22 mL/min |
| Stationary Phase | Ammonium Ion (Quaternary Phase) |
| Temperature | 10°C to 80°C |
| Matrix | Ammonium Ion (Quaternary Phase), Hydroxylated Methacrylic Polymer |
| Diameter (Metric) | 2 mm |
| pH | 2 to 12 |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | Mixed Mode |
| Product Line | TSKgel |
TSKgel™ BioAssist™ S HPLC Column, 7 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Packed with porous, hydrophilic polymer beads that are surface modified with a strong cation exchanger.
Thermo Scientific™ MAbPac™ HIC-Butyl HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Separate monoclonal antibodies (mAbs) and antibody-drug conjugates (ADCs) with excellent biocompatibility, low carryover and high resolution.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Hydrophobic Interaction |
| Packing Material | Hydrophilic Polymer |
| Column Type | Hydrophobic Interaction |
| pH | 2 to 12 |
| Quantity | Each |
| Green Features | FSC |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Product Line | MAbPac |
Thermo Scientific™ ProPac™ SCX-20 Strong Cation Exchange HPLC Column
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Meet today's demands in protein separations using this high resolution strong cation exchange (SCX) HPLC column.
| Stationary Phase | Sulfonate |
|---|---|
| Temperature | 60°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Column Type | Ion Exchange |
| Quantity | Each |
| Green Features | FSC |
| Max. Pressure | 3000 psi (207 bar) |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 10 μm |
| Packing Material | Ethylvinylbenzene Divinylbenzene |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| pH | 2 to 12 |
| Technique | Bio-LC |
| Product Line | ProPac |
MilliporeSigma™ Supelco™ LiChrosorb™ RP-8 HPLC Column, 5 μm Particle Size
LiChrosorb™ RP-8 HPLC column is used for reversed-phase HPLC of neutral, acidic and weakly basic compounds.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C8 (Octyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C8 (Octyl) Phase |
| Endcapped | No |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Product Line | LiChrosorb |
Thermo Scientific™ Single nanoViper™ and Double nanoViper™ PepMap™ Neo UHPLC Columns
Separate challenging peptide mapping samples with Thermo Scientific™ Double nanoViper™ PepMap™ Neo UHPLC columns.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2 μm |
| Carbon Load | 15% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| For Use With (Application) | Peptide Mapping, LC-MS |
| Max. Pressure | 22,000 psi (1500 bar) |
| USP Type | L1 |